Ciekawostki o Japonii to coś, czym można dzielić się po każdej podróży do tego kraju. Jedną z nich są karpie. Można je zobaczyć w wielu miejscach. Karpie (koi 鯉) są obecne w stawach w japońskich ogrodach, świątyniach, a nawet na barwnych serpentynach. Mówi się, że Japończycy jedzą wszystko, co tylko się rusza, ale nigdy nikomu nie przyszło do głowy, żeby jeść karpie…

Karpie w stawach mają walory głównie ozdobne. Japończycy lubią podziwiać ich kształty i barwną kolorystykę. Oprócz tego jednak karpie w Japonii cenione są ze względu na swoją ciekawą symbolikę…

 

CIEKAWOSTKI O JAPONII – CO MAJĄ WSPÓLNEGO DZIECI Z KARPIAMI?

Jeśli ktoś miał okazję być w Japonii w kwietniu lub na początku maja, z całą pewnością dostrzegł powiewające wszędzie serpentyny (latawce) z karpiami.

Co one oznaczają? Serpentyny z karpiami (koi-nobori) to nieodłączna ozdoba Dnia Dziecka, obchodzonego w Japonii 5.05.

Dlaczego karp jest symbolem tego święta? Otóż w Japonii karp ma pozytywne skojarzenia, które zaczerpnięto z Chin i skojarzono z pomyślnym wychowywaniem dzieci.

KARP SYMBOLEM SIŁY, ODWAGI, ZDROWIA – GENEZA

Karp w Japonii uważany jest za silną rybę – żyje w zimnych wodach i wg chińskiej legendy potrafi płynąć pod prąd. Zgodnie z legendą był sobie kiedyś karp, który chciał płynąć w górę rzeki, ale musiał pokonać wodospad. Próbował go przeskoczyć, ale się nie dało. W końcu z pomocą przyszli  bogowie.  Zlitowali się nad karpiem i zamienili go w smoka, który nie tylko wspiął się na wodospad, ale również poleciał do nieba. Opierając się na tej legendzie, Chińczycy obchodzą Święto Smoczych Łodzi, podczas gdy w Japonii wystawia się koi-nobori.

Dzieci, tak samo jak karpie, muszą umieć „płynąć w społeczeństwie” – być silne, zdrowe, witalne i radzić sobie z różnymi przeciwnościami losu.

Słowo „Koi” to po japońsku również „miłość”, tylko że zapisywane jest innym znakiem 恋. Dlatego słowo “koi” dodatkowo dobrze się kojarzy. W związku z tym chętnie skojarzono je z pomyślnym wychowaniem dzieci.

CO OZNACZAJĄ RÓŻNE KOLORY NA SERPENTYNACH Z KARPIAMI?

Koi-nobori nigdy nie przestawia samotnego karpia, zawsze jest to kilka karpi, co symbolizuje rodzinę. Tradycyjne koinobori ma 5 serpentyn.  Czarny kolor oznacza ojca, czerwony, różowy lub pomarańczowy oznacza matkę a niebieski najstarszego syna. Jeśli w rodzinie jest więcej dzieci dodawane są kolejne koi-nobori w kolorach zielonym i fioletowym. 

Źródło: http://www.koinobori-japan.jp

CZY SĄ JAKIEŚ SPECJALNE POTRAWY, KTÓRE TOWARZYSZĄ OBCHODOM DNIA DZIECKA W JAPONII?

W Japonii wszystkiemu towarzyszy symbolika. Nie inaczej jest z jedzeniem. W przypadku Dnia Dziecka specjalnością kulinarną towarzyszącą uroczystości są tradycyjne słodycze Kashiwa-mochi. Są  wykonane ze słodkiego nadzienia anko (pasta z czerwonej fasoli), otoczonego mochi (rodzaj miękkiego ciasta ryżowego z mąki ryżowej) i owiniętego liściem dębu kashiwa. Ze względu na to, że stare liście nie spadają z dębów kashiwa dopóki nie pojawią się nowe pąki, przypisano im pomyślne znaczenie. Symbolikę liści można odnieść do rodziców i dzieci. 

Zdjęcie źródło: https://www.facebook.com/JapanGov/

Ale są też takie, bardziej współczesne pomysły, które są zgodne z trendem “żeby się chciało jeść oczami”:)

CO TRADYCJA KOINOBORI MÓWI O KULTURZE JAPONII?

Kultura Japonii w dużej mierze bazuje na zapożyczeniach z Chin, które w Japonii uległy “japonizacji” i żyją własnym życiem. Chińska legenda o karpiach przemienionych w smoki, została wykorzystana do stworzenia symbolu dzielności, siły i radzenia sobie z przeciwnościami losu. Nie wiadomo dokładnie kiedy w Japończycy zaczęli wykorzystywać ozdoby koi-nobori. Wskazuje się na wiek XIII, kiedy Japonią rządziła klasa wojowników. To mogło korespondować z panującym w Japonii duchem samurajskim. Po drugie w ozdobach koi-nobori można doszukać się pokłosia filozofii konfucjańskiej, w której każdy członek rodziny ma swoją hierarchę i określone miejsce. Od góry są to kolejno – ojciec, następnie matka, potem najstarszy syn i na końcu pozostałe dzieci. Zgodnie z filozofią konfucjańską, uważało się, że taki układ zapewnia harmonię i pomyślne wychowanie dzieci w rodzinie. Charakterystyczne dla kultury Japonii jest też przywiązywanie wagi do symboliki, skojarzeń, co ma również chińskie korzenie. Mam tu na myśli pozytywne skojarzenia słowne “koi” – karp, “koi” – miłość.

CIEKAWOSTKI O JAPONII – DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka jest w Japonii dniem wolnym od pracy. To wydarzenie zamyka Golden Week (Złoty Tydzień). Ozdoby “koinobori” wiszą na ulicach japońskich miast od kwietnia do połowy maja. Ponoć na ulicach miast jest coraz mniej ozdób koi-nobori. Ma to związek z malejącym drastycznie przyrostem naturalnym w Japonii. Zdarza się również, że ozdoby wywieszają też dorośli, którzy nie mają dzieci, by upamiętnić swoje własne dzieciństwo.

 

A Wy znacie jakieś ciekawostki o Japonii?

 

Żródła: Wikipedia, Matcha-jp.com,  https://bit.ly/2W2vdV1

Zdjęcie otwierające, źródło: https://www.facebook.com/JapanGov/