Nie wiesz jak przetrwać zimę? Dowiedz się jak robią to Japończycy! Tradycyjne japońskie domy nie mają centralnego ogrzewania. Nawet popularne w dużych miastach mansion (bloki w których wynajmuje się mieszkania) są pozbawione tego dobrodziejstwa. Jak zatem Japończycy radzą sobie z chłodem w zimowe miesiące?

 

1.Podgrzewane deski w toaletach

Kiedyś się dziwiłam dlaczego w Japonii są podgrzewane deski w toaletach. Jednak będąc w Japonii kilka razy w okresie zimowym zrozumiałam mądrość tego wynalazku. Siadanie na wyziębioną deskę  w okresie zimowym nie należy do przyjemności.

 

2. Kotatsu (こたつ、炬燵)

Kotatsu to niski stolik z elektrycznym piecykiem i kołderką. Fantastycznie ogrzewa nogi. Do tego gorąca sake i dymiąca potrawa z garnka (np. schabu-shabu). To gotowy sposób na zimową biesiadę po japońsku. Japończycy lubią kotatsu, gdyż zużywa mniej energii niż podgrzewane  podłogi czy klimatyzacja z funkcją ogrzewania. Poza tym kotatsu bardzo sprzyja rodzinnej integracji w zimowe wieczory.

 3. Piecyki olejowe (オイルヒーター)

Bardzo szybko nagrzewają pomieszczenie, jest miło i przytulnie ale gdy wyjdziesz z pokoju… Brrr… jest bardzo zimno

4.Podgrzewane podłogi ( tokodanbo 床暖房)

Występują w apartamentach. Japończycy bardzo je cenią. Niestety to dość kosztowna przyjemność – stosunkowo mało japońskich mieszkań ma to udogodnienie.

 

Jak widzicie – Japończycy naprawdę wiedzą jak przetrwać zimę!